Monitoring strat to narzędzie do kompleksowego gromadzenia danych oraz podsuwania rozwiązań dotyczących problemu oceny wielkości strat wody, jak i jego finansową optymalizację. Aplikacja ma zastosowanie przy technicznej i finansowej optymalizacji poziomu strat wody, podejmowaniu decyzji w odniesieniu do aktywnej kontroli, naprawy sieci, optymalizacji ciśnienia i identyfikacji nawet niewielkich strat wody w sieci wodociągowej.
Produkty
Network leakage monitor
MONITOR STRAT WODY
NARZĘDZIE DO OCENY I OPTYMALIZACJI STRAT WODY
Funkcje
Optymalizacja strat wody:
- Rozpoznanie ekonomicznego poziomu strat
- Rozwiązania na poziomie strefy lub dzielnicy sieci wodociągowej
- Kalkulacja kosztów oszczędności opierająca się na różnicy pomiędzy kosztami związanymi ze stratą wody w porównaniu do wydatków związanych z pracami mającymi na celu zapobieganie tych strat
Monitor strat generuje dzienne raporty i dostarcza operatorowi sieci wodociągowej analizy zebranych danych.
Automatyczne narzędzie serwisowe identyfikuje najbardziej krytyczne strefy oraz dostarcza niezbędne dane. Wszystkie informacje są przetwarzane i przechowywane w centralnej bazie danych. Wyniki prezentowane są w formie tabel, map czy też komunikatów.
Główne zasady oceny strat wody
Ocena strat w strefie dostawy wody opiera się na analizie danych pomiarowych prowadzonych przez system SCADA. Aplikacja ta obsługuje importowanie i zaawansowane zarządzanie danymi z rejestratorów danych jak również manualnych odczytów z wodomierzy. Przepływ nocny jest sumowany z wszystkich czujników odpływowych/napływowych do sektora pomiarowego. Brana jest pod uwagę konsumpcja nocnych odbiorców hurtowych jak i nocna konsumpcja innych klientów, która może być obliczona automatycznie lub wprowadzona ręcznie w zależności od preferencji użytkownika.
Kolejnym krokiem jest analizowanie danych z dostarczonej i zafakturowanej wody, które importowane są z systemu billingowego jako podstawa do wyliczenia wielkości wody niezafakturowanej (Non Revenue Water). Ostatecznie kompleksowo wprowadzone dane, analizowane w formie krótko jak i długookresowej są przesyłane do osób zarządzających systemem.
Ocena ekonomicznego poziomu strat wody
Ekonomiczny poziom strat w sektorach zasilania jest obliczany na podstawie bilansu pomiędzy możliwymi oszczędnościami na stratach wody i kosztami prac mających na celu redukcję tych strat. Ocena możliwych oszczędności wynikłych z redukcji strat wody uwzględnia:
- rzeczywisty poziom nieszczelności w sieci wodociągowej
- poziom strat, który możemy zaobserwować po przeprowadzonych działaniach naprawczych
- koszt strat wody
- dynamikę powstawania kolejnych strat.
Koszt prac mających na celu redukcję strat jest kalkulowany w oparciu o porównanie ceny jednostkowej typowych działań wykrywania i usuwania strat (dane mogą być w początkowej fazie przybliżone w oparciu o doświadczenie operatora, jednakże system może być dostosowany bardzo szybko do danych rzeczywistych).
Głównymi wskaźnikami ekonomicznymi oceniającymi każdą strefę są:
- okres zwrotu kosztu prac mających na celu redukcję strat wody (wskazuje to strefy dostaw, gdzie prace mające na celu wykrycie strat będą najbardziej wydajne, a efekty zostaną najszybciej widoczne)
- ekonomicznie uzasadniony poziom strat dla wybranego okresu zwrotu (wskazuje różnice pomiędzy aktualnym poziomem strat, a poziomem docelowym do jakiego warto dążyć z ekonomicznego punktu widzenia)
Korzyści
Wdrażanie Monitora Strat pomaga w optymalizacji i redukcji kosztów operacyjnych oraz zwiększa niezawodność dostawy wody.
Do innych korzyści można zaliczyć:
- Bardziej efektywne wykorzystanie istniejącej sieci i posiadanych źródeł wody
- Wsparcie właściwego planowania modernizacji i optymalizacji sieci
- Ograniczenie odpowiedzialności prawnej oraz kosztów ubezpieczenia za względu na mniejszą ilość awarii
- Aplikacja monitora strat pomaga w identyfikacji nielegalnych podłączeń jak również niefunkcjonujących czy brakujących wodomierzy w systemie.